Zapraszamy do składania zapytań dotyczących oferty cenowej. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na każdą wiadomość.
Zachęcamy do nawiązania współpracy zarówno klientów biznesowych, jak i z sektora publicznego. Nasza oferta obejmuje indywidualne propozycje dostosowane do Państwa potrzeb, a także elastyczne warunki cenowe.
SERVECOM.PL sp. z o.o. sp. k. ul. Kopernika 2, 42-217 Częstochowa 732 685 244 / 34 390 66 99 esklep@servecom.pl
Twoja wiadomość została dostarczona do administratora strony
Nastąpił błąd podczas wysyłania wiadomości. Spróbuj jeszcze raz a jeśli problem się powtórzy skontaktuj się w inny sposób z administratorem
Dysk twardy, dysk HDD – nazywany również dyskiem talerzowym – to istotny podzespół w każdym laptopie i komputerze. Bez niego urządzenie nie byłoby w stanie zapisywać ani odczytywać informacji niezbędnych do funkcjonowania systemu. Przeciwnie do dysków SSD, tutaj mamy do czynienia z ruchomymi talerzami, na których zapisywane są dane. To klasyczna, sprawdzona i zaufana metoda zapisu danych, która w aktualnej sytuacji może poszczycić się atrakcyjnymi, przystępnymi cenami.
Co to jest dysk HDD?
Dysk HDD to element komputera lub laptopa, który odpowiada za “pamięć” urządzenia. Na nim zapisywane są wszelkie dane, które przechowywane są przez długi czas – dane szybkiego dostępu są bowiem zapisywane przy użyciu pamięci RAM. Zapis danych następuje wskutek namagnesowania talerza w odpowiedni sposób, a informacje są kodowane w systemie binarnym. Przechowywanie danych poprzez namagnesowanie talerza sprawia, że przy każdym uruchomieniu komputera lub laptopa ładowane są dokładnie te same pliki. Przeciwnie jest w przypadku pamięci RAM, gdzie zakończenie sesji oznacza utratę niezapisanych danych. Ważnym elementem dysku HDD jest głowica odczytująca namagnesowanie – jest ona w stanie przetworzyć zapisane jedynki i zera, którymi mogą oznaczać praktycznie każdą informację. Odczyt następuje w momencie obracania się dysków, a im szybciej dysk się obraca, tym wydajniej dane są przetwarzane. Dlatego też poza pojemnością dysku HDD kluczowa jest prędkość obrotu. Zazwyczaj wynosi ona od 5400 do 7200 obr/min, choć produkowane są też dyski o prędkości obrotu powyżej 10.000 obr/min.
Dysk HDD a SSD
Spośród oferty dysków najczęściej występującymi są tradycyjne dyski twarde HDD oraz nośniki półprzewodnikowe SSD. Określanie dysków SSD jako “dysk twardy” to błędny, choć wciąż dość powszechny skrót myślowy. Układ SSD nie jest kwalifikowany do dysków twardych, ponieważ zapis danych odbywa się na zasadzie flash, czyli bez jakichkolwiek ruchomych elementów. Z jednej strony pamięć SSD to technologia stosunkowo wydajna i odporna na uszkodzenia, jednakże wyraźnie droższa i rzadziej dostępna w fabrycznej konfiguracji. Na tym tle dysk HDD wygrywa swoją niezawodnością i sprawdzonym, zaufanym rozwiązaniem. Co istotne, dyski HDD częściej oferowane są z większą pojemnością, nierzadko liczoną w terabajtach. Biorąc pod uwagę, że dysk HDD docelowo trafia do laptopa, 2 terabajty to bardzo duża przestrzeń pozwalająca na naprawdę wydajną pracę urządzenia. Przy ograniczonym budżecie, ale też przy potrzebie posiadania znacznej ilości wolnej pamięci, dysk HDD to naturalny wybór zarówno do laptopów, jak również komputerów stacjonarnych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dysku HDD?
Wybierając dysk HDD, z pewnością pierwsze, na co zwraca się uwagę, to cena. Błędem byłoby jednak traktowanie kwoty na paragonie jako wyznacznik tego, czy dany komponent sprawdzi się fantastycznie, czy nienajlepiej. Wybierając dysk HDD, sprawdź te parametry:
Pojemność – im większa, tym więcej danych można na nim zapisać, wyrażana jest w Gigabajtach (GB) lub Terabajtach (TB), przy czym 1000 GB = 1 TB.
Rozmiar / format – dyski HDD oferowane są w formacie 2,5 cala lub 3,5 cala, mniejsze dedykowane są laptopom, większe dostosowane są do pecetów.
Maksymalna prędkość odczytu i zapisu – dysk tym sprawniej zapisuje i odczytuje dane, im wyższa jest wartość maksymalnej prędkości zapisu/odczytu.
Prędkość obrotowa – jak wspominaliśmy wcześniej, decyduje o wydajności pracy dysku, im szybsza prędkość, tym wydajniejszy dysk HDD.
Głośność pracy – dla osób, które irytują jednostajne, monotoniczne dźwięki to dość ważna dana, im niższa wartość decybeli, tym cichsza, komfortowa dla ucha praca.